Banner
Novice
Prostovoljstvo
Organizacije
Povezave
Galerija
Press
Arhiv
Kontakt

Dnevni center aktivnosti za starejše TOTI DCA Maribor

dca_maribor

O organizaciji

Društvo TOTI DCA Maribor, so. p., je medgeneracijski dnevni center aktivnosti, namenjen povezovanju, vključevanju in druženju pretežno starejših ter tudi mlajših uporabnikov.

Pri nas lahko starejši aktivno preživijo prosti čas z vključitvijo v številne brezplačne delavnice in tečaje. Delavnice in tečaje vodijo strokovno usposobljeni voditelji – prostovoljci, s katerimi sklenemo Dogovor o prostovoljskem delu.

Društvo je član Slovenske mreže prostovoljskih organizacij in vpisano v Vpisnik prostovoljskih organizacij. Ima status humanitarne organizacije, ki mu ga je podelilo Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti ter status društva v javnem interesu.

Društvo deluje na dveh lokacijah vsak delovni dan, med 8. in 15. uro:
– enota DCA Center, Partizanska cesta 12/I. nad. in
– enota DCA Tabor, Gorkega ulica 34.

Delavnice in tečaji potekajo permanentno skozi vse leto, praviloma 1-krat tedensko. Uporabniki se lahko vključijo v več delavnic in tečajev.

Ponujamo vključevanje v programe aktivnosti, ki so za uporabnike povsem brezplačni, in sicer:
vseživljenjsko učenje – tečaji tujih jezikov, računalništvo, trening možganov, bralni kotiček, igra Križemkražem, Lahkih nog naokrog (Kneippova delavnica);

  • gibalne in sprostitvene aktivnosti – joga, telovadba, tibetanske vaje, namizni tenis, pohodništvo, ples, kegljanje;
  • kulturno-umetniške dejavnosti – likovne delavnice, literarna delavnica, ustvarjalna delavnica, foto tečaj, pevski zbor, glasno branje;
  • ročnodelski programi – mojstrska delavnica, hobby delavnica, ustvarjalne delavnice;
  • prostočasni programi – bridge, tarok, igranje družabnih iger, kuharska delavnica…

V programu Svetovalnica za starejše se lahko vsi, ki so se znašli v stiski ali imajo težavo, pogovorijo s strokovnjaki z naslednjih področij:

– psihofizične težave (mag. Aco Prosnik, univ. dipl. psih.),
– socialna problematika in obravnave v skupnosti (mag. Ana Gajić, dipl. soc. del.),
– težave pri urejanju pravnih zadev (Katarina Poštrak, prav.),
– reševanje nesporazumov z izvajanjem mediacij (Jelka Segulin, dipl. organizatorka),
– demenca in podpora pri demenci (Lidija Breznik, mag. soc. gerontologije – zunanja sodelavka).

Ob torkih organiziramo občasne javne dogodke. Na teh večernih terminih se odvijajo različna predavanja, izobraževanja, humorni dogodki, medgeneracijsko obarvane aktivnosti, predstavitve drugih društev in institucij.

Pri izvajanju programov se povezujemo z drugimi društvi in institucijami s kulturnih, športnih, zdravstvenih, socialnih in pravnih področij ter področij vključevanja v mreže prostovoljstva. Delovanje v društvu temelji na enakopravnosti uporabnikov in pri tem upošteva in omogoča vstop vsem uporabnikom. V največji možni meri prisluhnemo tudi željam in potrebam uporabnikov za nove programe, prav tako pa tudi prostovoljcem – voditeljem pri vodenju in razvoju programov.

Društvom, ki kakorkoli pripomorejo k aktivnemu in zdravemu življenju ljudi, nudimo tudi možnost občasnega izvajanja njihovih programov v prostorih našega društva, saj se mnoga društva srečujejo s prostorskim problemom.

Metode dela, ki jih izvaja Društvo TOTI DCA so:

  • delo s posameznikom (delo v sprejemni pisarni: razne oblike informiranja, svetovanja; svetovalnica za starejše: nudenje psihosocialne in pravne pomoči, informiranje na zdravstvenem področju ter na področju pacientovih pravic);
  • delo s skupino (druženje, izobraževanje, delavnice, medgeneracijsko sodelovanje);
  • delo s skupnostjo (medgeneracijsko sodelovanje z lokalno skupnostjo, skupne delavnice in srečanja z društvi, NVO-ji, javnimi institucijami, mestnimi četrtmi, mladinskimi centri in srednjimi šolami);
  • supervizijska srečanja (vključitev prostovoljcev in strokovne delavke za reševanje težav povezanih z opravljanjem prostovoljskega in strokovnega dela).

Naša vizija je spodbujati aktivno življenje starejših. Zasledujemo in prilagajamo potrebe lokalnega okolja ter ljudi, vključenih v programe in aktivnosti društva, ki vodijo k ohranjanju samostojnega življenja ter izboljšanju počutja. Naši programi so za vse uporabnike brezplačni, uporabniki in prostovoljci pa predstavljajo temelje za razvoj socialnega podjetništva.

Poslanstvo društva je delovanje v dobro starejših v pokoju, tistih, ki se nanj pripravljajo, dolgotrajno brezposelnih in tistih, ki želijo v družbi ostati aktivni ter ohraniti kvalitetno življenje. Prav tako se zavedamo pomembnosti sodelovanja z mlajšimi uporabniki, predvsem prostovoljci.

Naše vrednote so:

  • pripadnost in vključenost,
  • medgeneracijsko sodelovanje,
  • prostovoljstvo,
  • enakopravnost med uporabniki,
  • soustvarjanje medsebojnih vezi in programa aktivnosti.

Kontakt:
Društvo TOTI DCA Maribor, so.p.
Gorkega ulica 34, 2000 Maribor (sedež)
T: 041 340 075
toti@dca-maribor.si
www.dca-maribor.si

O prostovoljstvu

V kolikor želite združiti prijetno s koristnim, pomagati drugim in s tem razširiti svoja obzorja vas vabimo, da postanete prostovoljec za izvedbo izobraževalnih tečajev in delavnic (literarni večeri, tuji jeziki, ples, telovadba…).

Nobena stvar ne naredi

človeka srečnejšega

kot njegovo lastno prepričanje,

da je naredil najboljše,

kar je mogel.

(Mihailo Pupin)

Kontaktna oseba za prostovoljstvo:
Marjan Holc, predsednik
M: 041 340 075
toti@dca-maribor.si

Nazaj

Prostovoljstvo v Mariboru 2023 | Avtorji | Stran je optimizirana za Firefox, Safari in Google Chrome