VDC Polž Maribor vabi vse, ki si želite novih delovnih izkušenj in imate razvit čut za delo z ljudmi, da se jim pridružite in skupaj ustvarite zgodbo pilotnega projekta ‘S teboj lahko’. Kontaktirajte jih na telefonske številke 070-560-735 ali 070-400-361 oz. jim pišite na stebojlahko@vdcpolz.si.
V VDC Polž Maribor, ki je regijski socialno varstveni zavod, v katerega so vključene odrasle osebe z motnjami v duševnem razvoju, v projektu ‘S teboj lahko’ razvijajo in preizkušajo storitve socialnega vključevanja invalidov. Razvoj storitev socialnega vključevanja bo omogočil, da bodo lahko invalidne osebe ob ustrezni pomoči in podpori čim dlje bivale doma, v svojih lokalnih skupnostih, kjer si to najbolj želijo, in da bodo pri tem čim bolj samostojne.
Storitve socialnega vključevanja zajemajo:
- usposabljanje za samostojno življenje, kjer se ima oseba možnost naučiti in razviti tiste spretnosti, ki so pomembne za samostojno življenje (npr. ravnanje z denarjem, vodenje samostojnega gospodinjstva, nakupovanje, naročanje pri zdravniku…),
- vseživljenjsko učenje, v katerem oseba ob podpori razvija svoje spretnosti, interese, hobije, ali se vključuje v obstoječo mrežo teh dejavnosti v svojem okolju, pri čemer ji po potrebi pomaga spremljevalec,
- prebivanje s podporo, kjer izvajalec storitev socialnega vključevanja invalidno osebo podpira, ji pomaga in jo usmerja pri opravljanju vseh vsakodnevnih aktivnosti, katerih oseba ne zmore opraviti samostojno (npr. jo spremlja k zdravniku, plačat položnico ali dvignit denar na bankomatu, jo usmerja pri kuhanju, peki, pospravljanju stanovanja, ji pomaga urediti pretečeno osebno izkaznico, ji je v oporo pri reševanju vsakdanjih težav in stisk, ali pa je samo nekdo, s katerim lahko oseba poklepeta, gre na sprehod ali na kako prireditev)
- in ohranjanje socialne vključenosti starejših invalidov.

V projekt ‘ S teboj lahko’ se lahko vključijo osebe, ki imajo status invalida po ZSVI (ali po ZDVTDP), ne koristijo storitev osebne asistence in bivajo v domačem okolju (ne v institucionalnem varstvu). Lahko so vključene v VDC, saj se socialno vključevanje izvaja popoldan ali čez vikend, ko je oseba doma. Z vključitvijo lahko invalidna oseba dobi podporno osebo, ki ji bo pomagala pri izvajanju tistih aktivnosti, pri katerih potrebuje pomoč in podporo ter zaradi tega morda ne bo potrebovala vključitve v institucionalno varstvo. Storitve so za vključene uporabnike financirane iz projekta.
Cilj projekta je razviti mrežo izvajalcev storitev socialnega vključevanja v lokalnem okolju, ki temelji na laičnih izvajalcih, ki so sočloveku pripravljeni ponuditi pomoč, usmerjanje in podporo pri preprostih dnevnih opravilih. Ti izvajalci so za svoje delo tudi nagrajeni. Hkrati je cilj v to mrežo vključiti izvajalce obstoječih programov in aktivnosti v lokalnih skupnostih ter tako zagotoviti osebam z invalidnostmi spekter kakovostnih in dostopnih storitev, ki bi jim omogočale kvalitetno preživljanje prostega časa, učenje spretnosti in veščin, ki so zanje pomembne, ter izboljšale njihove možnosti za večjo samostojnost in socialno vključenost, s tem pa prispevale k dvigu kvalitete njihovega življenja.