Banner
Novice
Prostovoljstvo
Organizacije
Povezave
Galerija
Press
Arhiv
Kontakt

Prostovoljstvo

“Prostovoljstvo je družbeno koristna brezplačna aktivnost posameznikov, ki s svojim delom, znanjem in izkušnjami prispevajo k izboljšanju kakovosti življenja posameznikov in družbenih skupin ter k razvoju solidarne, humane in enakopravne družbe.”  (Zakon o prostovoljstvu, 2. člen, opredelitev in pomen prostovoljstva)
“Prostovoljsko delo je delo, ki ga posameznik po svoji svobodni volji in brez pričakovanja plačila ali neposrednih ali posrednih materialnih koristi zase, opravlja v dobro drugih ali v splošno korist. ”  (Zakon o prostovoljstvu, 5. člen, prostovoljsko delo)

Spodbujanje razvoja prostovoljstva in prostovoljskih organizacij  pomembno prispeva k zniževanju revščine, višji zaposljivosti prebivalstva, razvoju demokracije ter spodbujanju aktivnega državljanstva. Posameznik, ki se ukvarja s prostovoljskim delom razvija občutek za solidarnost,  odgovornost in strpnost ter krepi svojo samopodobo.

Opravljanje prostovoljskega dela poleg tega  širi obstoječe socialne mreže in pomaga graditi nove, je oblika neformalnega izobraževanja in pomaga posamezniku razviti in nadgraditi ključne kompetence, pridobiti nova znanja, spretnosti in veščine ter omogoča pridobitev pomembnih izkušenj, ki bi lahko vplivale na prihodnjo opredelitev o (novi) poklicni ali študijski poti.

Več o prostovoljstvu lahko preberete na spletni strani Slovenske mreže prostovoljskih organizacij Prostovoljstvo.org . Nosilka mreže je Slovenska filantropija, Združenje za promocijo prostovoljstva.

Pomembni dokumenti:

Etični kodeks organiziranega prostovoljstva

Zakon o prostovoljstvu

Pravilnik o področjih prostovoljskega dela in vpisnika je bil objavljen 24. junija 2011 v Uradnem listu RS št. 48 in je začel veljati 9. julija 2011. Od tega dne naprej je možen vpis v vpisnik prostovoljskih organizacij, sicer trenutno samo v fizični obliki, kmalu pa tudi v elektronski obliki. Kot prilogi pravilnika sta bila objavljena tudi Vpisnik v fizični obliki in Obrazec za poročilo, ki ga bodo prostovoljske organizacije morale oddati ob oddaji letnega poročila AJPESu. Vpisnik je dosegljiv tukaj.

V Zakonu o prostovoljstvu je v 23. členu določeno, da mora vsaka organizacija za posameznega prostovoljca/-ko voditi Evidenčni list. V ta namen so na Slovenski filantropiji pripravili računalniški program s katerim lahko na preprost način vnašate vse potrebne podatke, ki se nanašajo na vaše prostovoljce in prostovoljska dela.  Program je brezplačno na voljo članicam Slovenske mreže prostovoljskih organizacij. Sestavljen je iz različnih sklopov: urejanje prostovoljcev, urejanje projektov, urejanje del in vnos posameznih evidenc o opravljenem delu.  Omogoča enostaven in hiter vnos podatkov ter obdelavo podatkov, ki jo boste potrebovali ob oddaji letnih poročil financerjem in drugim. Za več informacij pokličite na: 01 430 12 88, 01 433 40 24.

Prostovoljsko delo in ključne kompetence

Z opravljanjem prostovoljskega dela kot oblike neformalnega učenja posameznik/-ica razvije ter nadgradi ključne kompetence. Ključne kompetence so nabor znanja, veščin, spretnosti, izkušenj in stališč, ki nam omogočajo, da smo v vsakdanjem življenju čim bolj iznajdljivi in da ga živimo čim bolj kakovostno.  Na spodnji povezavi lahko preberete več o tem, kakšne kompetence s prostovoljskim delom pridobivamo in na kakšen način. Besedilo smo pripravili v MISC INFOPEKA s pomočjo prostovoljk in prostovoljcev, ki delujejo v organizacijah članicah mreže “Prostovoljstvo v Mariboru”.

Prostovoljsko delo=pridobivanje znanja, vescin in spretnosti


Prostovoljstvo v Mariboru 2023 | Avtorji | Stran je optimizirana za Firefox, Safari in Google Chrome